Dzień Polski po raz dziewiętnasty

Data publikacji:
DP_24.webp

DZIEŃ POLSKI to wydarzenie, które w naszej szkole odbywa się od 2004 roku, a jego główną ideą jest popularyzowanie polskich obyczajów, narodowych tradycji, rodzimej literatury, sztuki, nauki i sportu. Tematem przewodnim tegorocznych działań był ARTYSTA I SZTUKA.

 

Choć główne obchody zaplanowano na 24 maja 2024 r., to już w poniedziałek odbyło się szkolne dyktando, a we wtorek – konkurs leksykalno- gramatyczny, które przygotowała i poprowadziła pani Beata Sysiak. Laureatem konkursu językowego został Michał Stasiak 3C, natomiast tytuł Szkolnej Mistrzyni Ortografii zdobyła Karolina Gąsior 2F, ubiegłoroczna wicemistrzyni.

Tegoroczny Dzień Polski umożliwił licealistom wykazanie się wieloma talentami  artystycznymi. Uczniowie mogli stworzyć pracę plastyczną, filmową  lub fotograficzną. Najlepszą pracę w konkursie „Literacki kadr” wykonali uczniowie  z klasy 1d1: Aleksandra Więcław, Eliza Klimczak i Nikodem Dymarczyk. Natomiast konkurs „Artysta też człowiek” wygrały Zuzanna Kowalewska i Amelia Kubiak 1d1. Konkursowe zmagania zakończyła drużynowa rywalizacja przygotowana i poprowadzona przez panią Renatę Jarentowską i pana Szymona Długiewicza. Uczniowie z klas humanistycznych po rundzie półfinałowej, rozegranej we wtorek, spotkali się w  finale. Ostatecznie konkurs wygrała drużyna z klasy 3F: Barbara Liskowska, Zuzanna Kuś i Wiktoria Bartoszczyk.              

Piątkowe obchody rozpoczęły, jak co roku, przedszkolaki z Publicznego Przedszkola „Chatka Puchatka”, otwierając uroczystość krakowiakiem. Okolicznościowy wykład  wygłosili natomiast licealiści, uczniowie z klasy 2 i 3: Marta Nijak, Oliwia Kozioł, Oliwia Jopek, Kamil Kasołka, Mikołaj Krzymiński, Mateusz Cepak i Mateusz Jaźwiec. Realizowali projekt, podczas którego zgłębiali wiedzę o kaliskich artystach i podzielili się nią z kolegami z liceum. Swoim wystąpieniem  „Kościelniakowie, wielowątkowa opowieść o braciach” udowodnili, że historii ludzi niezwykłych i utalentowanych, wielkich i skromnych artystów nie trzeba szukać daleko. Zawsze warto doceniać to, co regionalne.

DZIEŃ POLSKI jest pracą zespołową, dlatego serdecznie dziękuję wszystkim za pracę i ogromne zaangażowanie.

 

Joanna Kucińska - pomysłodawczyni i koordynatorka Dnia Polskiego