MISTRZOWSKA LEKCJA TEATRU

Data publikacji:
426393303_474123271793348_7754063878822298538_n.webp
Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Mistrzowska lekcja", którego bohaterem był Krystian Durman, absolwent naszego liceum, a obecnie aktor Narodowego Teatru Starego W Krakowie.
W licealnych czasach Krystian nie tylko był przewodniczącym szkoły, ale także działał w sztabie głównym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, występował w spektaklach Teatru na Widoku i w szkolnych przedstawieniach, organizował koncerty w kultowym klubie „Pod muzami" i grał na bongosach w zespole Scanabis. Z powodzeniem prowadził także program telewizyjny „Pull- Up" w telewizji aMazing. Wiele form aktywności i potrzeba ciągłych wyzwań doprowadziły go do szkoły aktorskiej, ale było to marzenie, o realizację którego walczył.
Ze szczerością wyznał, że w życiu zawodowym ważne są dla niego intuicja i ludzie. Twierdzi, iż aktorstwo oparte jest przede wszystkim na emocjach, ale powinny być one rozpoznane i okiełznane przez rzemiosło. Dlatego, przyznał, w sztuce ceni doświadczenie i pracę z mistrzami, bo jak sam deklaruje, potrzebuje aktorskich i reżyserskich autorytetów. W twórczych działaniach nie uznaje granic, jeśli przekaz jest klarowny i służy istotnej idei. Według niego artysta powinien być wolny i konsekwentnie realizować swój projekt.
Do życia Krystian Durman potrzebuje nie tylko zmiennych emocji, które zapewnia wykonywanie pracy aktora, lecz również górskiej wspinaczki i podróży, podczas których odkrywa i siebie, i odmienne mentalnie rejony świata.
Podczas zajęć warsztatowych Krystian Durman skupił się na uczeniu świadomości ciała, sprawdzaniu fizycznych możliwości, treningu uważności i interakcji. Licealiści mieli okazję poćwiczyć także oddech i staranną artykulację.
Dziękujemy, życzymy aktorskiego spełnienia i czekamy na kolejną wizytę!
PS. Krystiana Durmana w tej chwili oglądać można na deskach Starego Teatru w „Weselu”, „Triumfie woli”, „Arianach” i „nie-boskiej komedii. WSZYSTKO POWIEM BOGU”. Wizyta w rodzinnym mieście i w ukochanym liceum możliwa była dzięki przyjazdowi krakowskiego teatru na 64. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej z „Genialną przyjaciółką” Eleny Ferrante w reżyserii Eweliny Marciniak, w której Krystian stworzył kolejną znakomitą rolę.
Lekcję przygotowała Joanna Kucińska.