LEKCJA Z MICHAŁEM WERBIŃSKIM

Data publikacji:
446815194_487239000481775_8205730645481236373_n.webp
Nasz cykl spotkań z absolwentami, czyli „Mistrzowska lekcja”, nabrał rozpędu. Gościem kolejnej lekcji, 4 czerwca 2024 r., był Michał Werbiński, informatyk i pasjonat fotografowania.
Spotkanie, zgodnie z przyjętą formułą, rozpoczęła rozmowa, którą poprowadzili uczniowie klasy 3c: Oliwia Jopek i Mateusz Jaźwiec. Ta część miała charakter wspomnieniowy. Dzięki opowieściom Michała Werbińskiego uczniowie poznali kilku dawnych nauczycieli i na chwilę przenieśli się do początku lat 90., gdy nowym wynalazkiem był Internet. Gość przypomniał także, że dawniej w IV LO wszystkie pierwsze klasy były nieprofilowane, a profil – bardziej świadomie – wybierało się od klasy drugiej. W ten sposób Michał – spod opieki Larisy Kocemby – dostał się do klasy informatycznej, której wychowawczynią została bardzo wymagająca, doskonała matematyczka, Wanda Hedzielska. Dzięki rozwijaniu matematycznych zdolności mógł zdawać maturę łączoną, która była jednocześnie egzaminem wstępnym na Politechnikę Łódzką.
Rozmowa o nastoletnich doświadczeniach gościa była wstępem do opowieści o fotograficznej pasji, którą próbował go zarazić ojciec. Minęło jednak wiele lat, nim Michał sam odnalazł drogę do fotografii, a jej zwieńczeniem było ukończenie kolejnego kierunku studiów.
Jak przystało na mistrzowską lekcję, nasz gość oczywiście poprowadził zajęcia z fotografii, pokazując tajniki tej dziedziny sztuki. Po części teoretycznej, skupionej na analizie dzieł i efektach wybranych narzędzi, zabrał młodzież w plener, by w praktyce pokazać, jak zrealizować portrety w naturalnym świetle i otoczeniu. Nie zabrakło też czasu na fotografię makro, ciekawe ujęcia architektury oraz zabawy ze światłem i cieniem.
Każda wizyta dawnego licealisty to okazja do poznania ciekawego człowieka, który w swojej profesji osiągnął mistrzostwo, zrealizował zawodowe ambicje lub rozwinął osobiste pasje.