Sesje popularnonaukowe
O NIEPODLEGŁOŚCI - SESJA POPULARNONAUKOWA
O tym, w jaki sposób odradzało się państwo polskie po roku 1918, mówiono w poniedziałek, 29 października 2018 r. podczas kolejnej sesji popularno-naukowej w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego.
Wykłady przygotowane przez nauczycieli Zespołu Humanistów poświęcone były nie tylko wielkim politykom, ale także kobietom, które miały swój wkład w odzyskanie niepodległości oraz pieśniom, w które wpisane zostały idee wolnościowe.
IV Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu ma bogatą tradycję organizowania konferencji i dyskusyjnych paneli poświęconych zarówno historii naszego kraju, jak i jego współczesnych problemów.
Patron szkoły – Ignacy Jan Paderewski, pianista i mąż stanu, premier polskiego rządu w roku 1919 – stanowił dodatkową motywację dla zorganizowania szeregu imprez z okazji stulecia odzyskania niepodległości.
Konferencja, której pomysłodawcą był p. dr Marek Kozłowski, miała uzmysłowić młodym ludziom, z jakim trudem i w jakiej atmosferze państwo polskie budowało swą samodzielność po 123 latach niewoli. „Mój wykład dotyczył przede wszystkim tego, jak widziano tę niepodległość w dniu 10 czy 11 listopada w relacji polityków, literatów, mężów stanu” – powiedział historyk.
„Od piosenki legionowej do rockowej, czyli polskie strofy o wolności i nadziei” – to tytuł wykładu p. Joanny Kucińskiej, która dokonała przeglądu zarówno pieśni niepodległościowych, jak i współczesnych piosenek popowych i rockowych, które również – choć młode pokolenia mogą tego nie wiedzieć – zawierały idee wolnościowe bądź podtrzymywały polskie społeczeństwo na duchu w czasach PRL.
Te piosenki, które nucimy, tj. Lombardu „Przeżyj to sam” czy Mr Zoob „Mój jest ten kawałek podłogi”, które nota bene stały się ilustracją muzyczną w reklamie sklepu z panelami, przenoszą nas w czas zniewolenia, w świat problemów państwa totalitarnego, a młodzi ludzie ich tak nie odbierają, bo nie znają kontekstu historycznego, nie umieszczają tych piosenek w tym czasie, o którym my, pokolenie ich rodziców, pamiętamy” – mówiła pierwsza z polonistek.
Kolejna prelegentka – p. Renata Jarentowska prezentowała z kolei czas odzyskania niepodległości z perspektywy kobiet, by udowodnić, że ich walka – choć może niewidoczna i niedoceniana – miała ogromne znaczenie. „Ta walka odbywała się na różnych polach, w oświacie, w konspiracji. Niektóre kobiety walczyły w przebraniu, bo wiadomo, że Józef Piłsudski nie zgodził się na to, aby kobiety brały czynny udział w walkach zbrojnych, więc niektóre były tak bardzo zdeterminowane, że walczyły w przebraniu pod męskimi pseudonimami” – opowiadała polonistka.
Pieśni niepodległościowe, piosenki o wolności czy protest songi zabrzmiały podczas konferencji nie tylko na ekranie, ale także na żywo w wykonaniu Macieja Jankowskiego, ucznia kl. 2b.
ZAPROSZENIE - JÓZEF CZAPSKI W 25. ROCZNICĘ ŚMIERCI
DYREKCJA i ZESPÓŁ HUMANISTYCZNY IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu uprzejmie zapraszają na dwugłos poświęcony Józefowi Czapskiemu – w 25. rocznicę śmierci w piątek 12 stycznia 2018 roku o godz. 10:40 w budynku IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego ul. Widok 96 A w Kaliszu (sala na piętrze)
Wystąpienia:
Józef Czapski - portret artysty – mgr Joanna Kucińska
Józef Czapski - świadek wieku, Europejczyk – dr Marek Kozłowski
https://www.facebook.com/4lopaderewski/videos/vb.415583668509519/1682770171790856/?type=2&theater¬if_t=feedback_reaction_generic¬if_id=1515593727685916
SESJA POPULARNONAUKOWA DOT. PIŁSUDSKIEGO
7 grudnia 2017 r. o godzinie 10:40 mamy przyjemność zaprosić na kolejną sesję popularnonaukową organizowaną w naszej szkole, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu.
Najbliższe spotkanie poświęcone będzie marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w 150. rocznicę jego urodzin.To jedno z wydarzeń projektu „Wolność”, który rozpoczęliśmy w listopadzie 2017 a zakończymy w listopadzie 2018 roku, by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 25. rocznicę istnienia IV Liceum Ogólnokształcącego.
Sesje popularnonaukowe organizowane są w naszym liceum od 1999 roku. Zainicjował je pan dr Marek Kozłowski, który od początku zapraszał do współpracy historyków, polonistów, naukowców i specjalistów z wielu dyscyplin humanistycznych. Gośćmi na spotkaniach są zwykle gimnazjaliści i licealiści z Kalisza i okolic. W naukowych spotkaniach także chętnie uczestniczą władze świeckie i duchowne.
Okolicznościowe wykłady i sesje historyczne w liceum są propozycją dla nauczycieli historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Spotkania służą innemu spojrzeniu na ważne dla Polski wydarzenia, poszerzają szkolną wiedzę, przybliżają trudne zagadnienia z przeszłości, pozwalają na rozbudzenie historycznych pasji. Prelegenci traktują fakty jako punkt wyjścia do rozważań społeczno-kulturowych, ukazując je we współczesnej perspektywie.
Serdecznie zapraszamy
Joanna Kucińska
Renata Jarentowska
Marek Kozłowski