AKCJA "ŻONKILE" MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN

Data publikacji:
81-muzeum.webp
Dlaczego żonkile, czyli razem dla pamięci...

W tym roku mija 69. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 19.04.1943 r. Według relacji Marka Edelmana, nieżyjącego już jednego z przywódców ŻOB-u, był to tak naprawdę "wybór sposobu umierania".

Żydzi stłoczeni w warszawskim getcie w ten sposób pokazali swój heroiczny opór wobec akcji likwidacyjnej prowadzonej przez hitlerowcóww przez sześć tygodni od lipca do września 1942 roku. Powstanie to było pierwszym tego rodzaju zrywem w okupowanej Europie.

Akcja "Żonkile" Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN upamiętnia rocznicę wybuchu powstania i  służy edukacji młodego pokolenia. Uczniowie klas 2c i 3c wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem Biblioteki Miejskiej, panią Izabelą Fietkiewicz-Paszek, która jest także ambasadorem Muzeum POLIN. Uczniowie obejrzeli film, w którym ich rówieśniczka Ala, która zaledwie kilka lat temu dowiedziała się o swoich żydowskich korzeniach, opowiada historię Muranowa - warszawskiej dzielnicy zamieszkiwanej do wojny przez społeczność żydowską.

Przez pryzmat historii własnej rodziny przedstawiła ona dramat całego narodu poddanego eksterminacji przez hitlerowców, ale też trudne, powojenne losy Żydów polskich. Film "Muranów - Dzielnica Północna," a także warszaty i rozmowa z panią Izabelą Fietkiewicz-Paszek dały dużą wiedzę, ale przede wszystkim skłoniły obecnych na spotkaniu do refleksji na temat pamięci, a przecież "Pamięć to pamiętnik, który wszyscy ze sobą nosimy" (Oscar Wilde).

A dlaczego żonkile - otóż tradycję przychodzenia pod pomnik upamiętniający Żydów warszawskich w rocznicę wybuchu powstania rozpoczął wspomniany już wcześniej Marek Edelman. W tym roku podczas akcji "Żonkile" rozdano w Warszawie 368 tys. żonkili, bo tylu Żydów mieszkało w Warszawie przed wybuchem II wojny światowej.                                                                                  

Opracowanie: p. Renata Jarentowska