2 czerwca Berlin był nasz

Data publikacji:
berlin.webp
2 czerwca 2023r. wybraliśmy się na wycieczkę do stolicy zachodniego sąsiada - Berlina. Stanowiliśmy dużą 50 osobową grupę z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego z klas 1d1, 1f, 2a, 2d1, 2f, 3f oraz z Niepublicznej Szkoły Podstawowej ,,Edukator” z klasy 7 sekcji niemieckiej.

Wyruszyliśmy o godz. 5.00 spod IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Granicę w Świecku ,,przekroczyliśmy” o godzinie 8.57. Słowo przekroczyliśmy celowo napisane jest w cudzysłowie, gdyż w Unii Europejskiej zasadniczo przejeżdża się granicę i ci, którzy nie uważali dopiero po roamingu zorientowali się, że jesteśmy w Niemczech. Około godziny 11.00 byliśmy w Berlinie i pierwsze kroki skierowaliśmy ku resztkom Muru Berlińskiego, gdzie obejrzeliśmy East Side Gallery. Na resztach tych artyści plastycy namalowali murale wspominające przeszłość Berlina i nawołujące do pokoju. Nie mogliśmy się napatrzeć na słynny pocałunek Breżniewa z Honeckerem.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Historii Naturalnej, gdzie obejrzeliśmy wiele ciekawych eksponatów, między innymi szkielety dinozaurów i spreparowane zwierzęta z całego świata.

Potem poszliśmy w stronę ulicy Unter den Linden. Tam zobaczyliśmy wspaniałe budowle takie jak: katedrę, Uniwersytet Humboldów, Wieżę Telewizyjną, Wyspę Muzeów, Zamek Miejski, ratusz, budynek parlamentu, Bramę Brandenburską, Pomnik Holokaustu, katolicką Katedrę św. Jadwigi, pustą bibliotekę, która upamiętnia spalenie książek. Widzieliśmy budynki wielu ambasad.

Wycieczkę zorganizowały p. Agnieszka Lesień i p. Izabela Kotkowska. Ponadto opiekunami były jeszcze p. Aleksandra Piętka i p. Ewelina Matczak. Biuro Podróży ,,Wędrownik” bardzo profesjonalnie przygotowało przebieg wycieczki. Autokar był komfortowy, kierowcy i pani przewodnik byli bardzo mili.

Jesteśmy pod wrażeniem atmosfery miasta, jego zabytków, architektury oraz historii. Smak potraw w niemieckim ,,McDonalds” podzielił uczestników na jego fanów i przeciwników.

Wszyscy byliśmy zadowoleni z wycieczki i mamy nadzieję na kolejne.